Léky na recept zašle lékárník pacientovi až domů, navrhují poslanci Vojtěch a Nacher
Praha, 9. března 2021 – Výdej léků na recept na dálku a odeslání zásilky pacientovi až domů je dnes zcela běžné již v řadě evropských států. Poslanec a bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch společně s poslanci Patrikem Nacherem a dalšími prosazují, aby tuto možnost za podmínky maximální bezpečnosti měli i čeští pacienti. Návrh podporuje Národní rada osob se zdravotním postižením.
Předložený návrh počítá s tím, že takzvaný distanční výdej léků na předpis bude moci provádět pouze licencovaná lékárna a celý proces výdeje bude v rukou odborníka – lékárníka. Lékárna bude odpovídat za kvalitu zásilky od výdeje až po doručení. A pacient obdrží svůj lék nejpozději do dvou pracovních dnů. „Naprosto zásadní důraz v návrhu klademe na bezpečnost pacienta, která je zajištěna odborným zacházením s lékem. Proto všechny kroky výdeje na dálku zpracuje lékárník. Lék tedy zůstane po celou dobu v rukou vysokoškolsky vzdělaných farmaceutů, specialistů na léky,“ vysvětluje poslanec Adam Vojtěch.
Lékárník přiloží k zásilce pro pacienta písemné sdělení obsahující odborné informace, které by mu běžně předal při výdeji v lékárně. Kromě toho je lékárna povinna pro pacienty zřídit informační linku, která bude fungovat nejméně 8 hodin denně každý pracovní den. Pokud pacient projeví zájem o telefonickou konzultaci, pak je lékárna povinna ho kontaktovat. „Lékárny mají zkušenost s tímto typem výdeje. Již 13 let v ČR bezproblémově funguje zásilkový výdej volně prodejných léků. Není proto důvod, proč by lékárny nezvládly výdej na dálku i v případě receptových léků. Navíc v Evropě se nejedná o žádnou novinku, takhle to dnes funguje již např. v Německu, Velké Británii, Nizozemí a Norsku. V době, kdy se všechno snažíme řešit distančně, mi toto přijde jako další logický krok, jak zejména imobilní pacienty nehnat do lékáren,“ říká poslanec Patrik Nacher.
Pacient si bude moci svůj lék objednat přes internet, pokud je na eRecept, nebo také osobně v lékárně v případě, že v danou chvíli lékárna pacientův lék nemá k dispozici. Návrh obsahuje řadu bezpečnostních záruk. Výdej na dálku objednaný přes internet je možný pouze na webových stránkách, které patří lékárně a které jsou hlášeny Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Na dálku se budou vydávat jen ty léky, které nevyžadují speciální zacházení při distribuci.
„Tímto návrhem jdeme vstříc potřebám pacientů. Za současné covidové situace, kdy je kladen důraz na omezení kontaktů mezi lidmi, se přirozeně rozvíjí distanční zdravotní služby. Považuji za naprosto žádoucí, abychom umožnili i dálkový výdej léků na předpis a ulevili tak pacientům, zejména těm se zhoršenou hybností či s vážným onemocněním, a také seniorům. Cílem návrhu je také zvýšit dostupnost léků pacientům bydlících mimo velká centra,“ dodává Vojtěch.
Návrh navazuje na úspěšně fungující eRecept. Zatímco ten lze obdržet již nyní distančním způsobem, pro výdej předepsaných léků musí pacient do kamenné lékárny. „O co jednodušší je získat eRecept, o to paradoxně složitější je dnes tento lék vyzvednout v lékárně. Velmi naléhavá potřeba zavést distanční výdej receptových léků se ukazuje zvlášť nyní, v době pandemie. Lidé mají strach z kontaktů s ostatními lidmi v kamenných lékárnách, ne všechny lékárny mohou být otevřené, někteří musí do lékárny dojíždět z venkova do měst,“ doplňuje Nacher s tím, že například Itálie umožnila v době pandemie dočasně zásilkově vydávat léky na předpis. Podle stávající zákonné právní úpravy je zásilkový výdej umožněn jen u léčiv, které nejsou vázané na lékařský předpis. Tedy volně prodejných léčivých přípravků, které si i bez předepsaného receptu může zákazník v kamenné lékárně zakoupit.
„Zásilkový výdej léků na předpis významně usnadní přístup pacientů, zejména osob s postižením, k lékům. Novela také zamezí situacím, kdy lékárna nemá v danou chvíli lék k dispozici a pacient musí svou návštěvu opakovat, což je zejména pro pacienty se zhoršenou hybností velmi vyčerpávající. Nemluvě o bariérách v přístupu do lékáren, které dnes ještě v mnoha lékárnách přetrvávají. Změna poskytne i mnohem kvalitnější informační podporu lékárníka pacientovi než doposud. V neposlední řadě se zrychlí dodání léků z lékárny pacientovi, neboť ten dnes rozhodně nemá k dispozici služby osobního asistenta nejpozději do druhého dne,“ uvádí k návrhu předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR pan Václav Krása.
Podle něj mají za současné pandemické situace lidé se zdravotním postižením, kteří patří mezi nejohroženější skupiny obyvatel, velmi zásadním způsobem ztížen přístup k lékům, které pro ně mají zásadní až fatální význam. „Ze zdravotních důvodů je pro ně nyní absolutně nemožné, aby v praxi v kamenných lékárnách osobně čekali v dlouhé frontě na výdej léků. V období pandemie se léky k lidem z nejohroženější skupiny často dostávají pouze pomocí dobrovolníků, které ani neznají, s velkým zpožděním a značnými technickými problémy, neboť v tomto období není ani k dispozici dostatek osobních asistentů,“ dodává předseda Krása.
Podmínky pro zřízení internetové lékárny jsou v návrhu nastaveny tak, aby si internetový zásilkový výdej léků mohla bez problémů a velkých nákladů zřídit jakákoliv kamenná lékárna, tedy i ta nejmenší v ČR. Podle statistik a dlouhodobých zkušeností západoevropských států se procento výdeje léků pomocí internetového zásilkového výdeje z celkových prodejů léků pohybuje v jednotkách procent. V Německu a Velké Británii je to zhruba 10 %, v ostatních zemích v rozpětí 1–5 %. Předkládaný návrh srovná krok ČR s vyspělými státy Evropy.
Celý návrh (sněmovní tisk č. 864, pozměňovací návrh č. 7697) naleznete zde.